Yeniden Pazarlama ve Yeniden hedefleme İşletmenizin Gizli Silahıdır. Peki Nasıl Çalışır

Yeniden Pazarlama İşletmenizin Gizli Silahıdır. Peki Nasıl Çalışır

Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme nedir? konusuna geçmeden önce, Şunu hayal edin: bu yaz yaklaşan bir düğüne katılacaksınız. Etkinlik günü için giyeceğiniz yeni bir kıyafet ve ayakkabı almak istiyorsunuz. Online mağazalarda gezinirsiniz. Sonrasında o gün havanın nasıl olacağını kontrol etmek için bakıyorsunuz. İşte tamda burada Sayfanın yan tarafında dikkatinizi çeken yüksek sesli, göz kamaştırıcı bir reklam. Ve bu reklamın ne için olduğunu kim tahmin edebilirdi? Bu, az önce baktığınız aynı mağazanın ayakkabı reklamı!

Bu tesadüf değil; bu, eylem halindeki yeniden pazarlamadır. Hepimiz bir şeyler hakkında araştırma yaptığımızda, bunlarla alakalı bir reklam görürüz. Yeniden pazarlama, yerel pazarlama stratejiniz için hem çok gerçekçi hem de çok güçlü bir araçtır.

Bu gönderide, aşağıdakiler dahil, küçük işletmeniz için yeniden pazarlama hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntıları inceleyeceğiz:

  • Yeniden pazarlama nedir.
  • Nasıl çalışır?
  • Nerede kullanabilirsiniz.
  • Mevcut stratejinize yeniden pazarlamayı eklemeden önce bilmeniz gerekenler.

Yeniden Pazarlama ve Yeniden Hedefleme arasında ki Fark Nedir?

Bunlar, birbirinin yerine kullanılabilir, dolayısıyla ikisi arasında gerçek bir fark yoktur. Yeniden pazarlama veya yeniden hedefleme, web sitenizi veya web sitenizdeki belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılara ücretli reklamlarınızı gösterme uygulamasıdır.

Ancak bizim sözümüze güvenmeyin, işte Google’ın yeniden pazarlama hakkında resmi tanımı:

“Yeniden pazarlama, daha önce web siteniz veya mobil uygulamanızla etkileşime giren kişilerle bağlantı kurmanın bir yoludur. Bu kitleler Google’a veya iş ortağı web sitelerine göz atarken reklamlarınızı stratejik olarak bu kitlelerin önüne yerleştirmenize olanak tanır. Böylece marka bilinirliğinizi artırmanıza ve bu kitlelere bir satın alma işlemi yapmalarını hatırlatmanıza yardımcı olur.”

Peki, Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır?

Her internet kullanıcısına, web sitelerininde hareket ederken onları tanımlamasına izin veren benzersiz bir kimlik atanır. Yeni bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, kullanım şartlarını kabul etmenizi isteyen bir bildirim alırsınız.

Ne kadar çok web sitesi ziyaretçiniz olursa, yeniden pazarlama kitleniz o kadar büyük olur. Ancak, yeniden pazarlamanın boyutu ne olursa olsun tüm işletmeler için uygun olmadığı anlamına gelmez! İşletmenizin bireysel ihtiyaçlarına uyacak şekilde yeniden pazarlama hedef kitlesi uygulayabileceğiniz birçok yer vardır.

Yeniden Pazarlamayı Kullanmanız Gereken 3 Ana Yer

Yeniden pazarlamayı Google ve Microsoft Arama, Google Alışveriş , görüntülü reklam ve video üzerindeki PPC kampanyalarınızın bir parçası olarak tüm Facebook ve Instagram reklam kampanyalarında kullanabilirsiniz.

1. Yeniden Pazarlama + PPC: Daha İyi Hedefleme İçin Birlikte Nasıl Çalışırlar? 

PPC’de, kampanyanızdaki reklamları yalnızca belirli bir grup insana gösterilecek şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu uygulamaya kitle hedefleme denir. Kısacası, PPC dünyasında yeniden pazarlama, gerçekten yalnızca bir kitle hedefleme biçimidir. Kampanyalarınıza atadığınız belirli bir yeniden pazarlama hedef kitleniz olduğu ve bundan sonra bu reklamların yalnızca web sitenizden veya sitenizdeki belirli bir sayfadan gelen yeniden pazarlama kitlesindeki kişilere gösterileceği anlamına gelir.

Şimdi, reklamlarınızın özellikle yeniden pazarlama kitlesine ne zaman gösterilebileceğini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim .

Yeniden pazarlamanın küçük işletmeniz için gerçekten etkili olup olmadığını anlamak için kendinize şunu sorabilirsiniz: “Sitemi ziyaret eden birinin arama motoruna geri dönüp benim anahtar kelimemi yazması ve daha sonra göstereceğim anahtar kelimeyi yazması olasılığı nedir?, reklamımı tıklayacaklar mı?” Örneğin, düğünde giymek için ayakkabı satan bir e-ticaret sitesini ziyaret ettim. Satın alma yapmadıysam büyük olasılıkla Google’a dönüp ilgili bir anahtar kelimeyle arama yapacağım.

2. Google ve Microsoft Görüntülü Reklam veya Video Kampanyaları için Yeniden Pazarlama

Görüntülü reklam veya video reklam, yeniden pazarlama kitle hedefleme stratejisinden yararlanan en yaygın kampanya türüdür. Görüntülü reklamlar veya video reklamlar, platformların ilgili görüntülü ağlarındaki herhangi bir web sayfasında pasif olarak gösterilir. Çoğu işletme sahibi, pazarlama bütçesinin boşa harcanmasını veya alakasız trafiği önlemek için kampanyalarını hassaslaştırmak ister. Yeniden pazarlama, bunu başarmanın harika bir yoludur. Çünkü, görüntülü veya video reklamlar yalnızca işletmenizle daha önce etkileşimde bulunmuş kişilere gösterildiğinden, reklamınızı tıklama şanslarını artırır.

Sadece bu da değil, hedef kitlesindeki birinden gelen tıklamaların ardındaki amaç, işletmenize zaten aşina oldukları için genellikle çok daha yüksek kalite ve değere sahiptir.

Görüntülü reklamcılık kampanyaları, web sitenizde gerçekten bir dönüşümü veya anlamlı bir eylemi tamamlamaya çok daha yakındır. Kime gösterildiğinden bağımsız olarak herhangi bir görüntülü reklam ağı web sayfasında gösterilebildiğinden, yani bir yeniden pazarlama kitlesi atamadığınız sürece, marka bilinirliğini artırmaya yönelik stratejilerdir. Yeniden pazarlama, dönüşüm hunisinin üst kısmındaki bir görüntülü reklam kampanyasını, dönüşüm hunisinin alt kısmındaki bir kampanyaya dönüştürmek için harika bir stratejidir.

3. Ücretli Sosyal Reklamlar ve Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama hedef kitleleri Facebook platformunda da oluşturulabilir. Bu nedenle hem Facebook yerleşimleri hem de Instagram yerleşimleri için mevcut bir reklam seti hedefleme seçeneğidir. Görüntülü reklam kampanyalarına benzer şekilde, Facebook reklamınızı pasif bir şekilde gören çok yüksek bir kullanıcı oranına sahip olduğundan, bu izleyicileri pazarlama dönüşüm hunimizden aşağı çekmek zor olabilir. Yeniden pazarlama ile kullanıcıları hedeflemek, Facebook veya Instagram, reklamlarınızı potansiyel müşterilere göstererek bununla mücadele etmenin harika bir yoludur.

Facebook veya Instagram’da yeniden pazarlama, özellikle daha geniş bir Facebook reklam stratejisinin parçası olarak kullanıldığında, reklam erişiminizi arttırır. Ücretli sosyal reklamlarınızdan daha fazla müşteriyi dönüştürmenize yardımcı olabilir. Facebook’taki hedefleme seçenekleriyle genel kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Ardından bu kitleyi dönüştürmelerini sağlamak için yeniden pazarlayabilirsiniz.

Yeniden Pazarlamaya Başlamadan Önce Sormanız Gereken 3 Soru

Artık, yeniden pazarlamadan ne zaman ve nerede yararlanmak istediğimizi biliyoruz. Ancak, küçük işletmeniz için doğru seçim mi? Yeniden pazarlamaya geçmeden önce kendinize sormanız gereken üç soru var.

1. Yeniden pazarlama, işletmem için uygun mu?

Yeniden pazarlamayı etkili bir şekilde kullanmak için her reklam platformunun minimum gereksinimleri vardır. Bu nedenle, stratejinizin başarılı olması için yeterli web sitesi ziyaretçisi aldığınızdan emin olmalısınız.

Platforma Göre Kitle Boyutu Gereksinimleri:

  • Google Görüntülü Reklam Ağı: Son 30 gün içinde en az 100 aktif kullanıcı.
  • Arama: Son 30 gün içinde en az 1000 aktif kullanıcı.
  • Video (YouTube): Son 30 gün içinde en az 1000 aktif kullanıcı.
  • Google Alışveriş: Son 30 gün içinde en az 1000 aktif kullanıcı.
  • Microsoft: Yönetim kurulu genelinde en az 300 izleyici üyesi.
  • Facebook ve Instagram: Yönetim kurulu genelinde en az 1000 izleyici üyesi.

2. Yeniden pazarlama, mevcut PPC çalışmalarımı tamamlıyor mu?

Yeniden pazarlama çabalarınızı artırmanın bir başka yolu daha var. Bu, sosyal platformlarda şu anda uyguladığınız diğer stratejileri ve bunların birlikte nasıl çalışabileceğini düşünmektir. Örneğin, kampanyalarınızı daha da başarılı kılmak ve yeniden pazarlama hedef kitlenizi büyütmek için PPC ve Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz.

3. Yeniden pazarlamayı desteklemek için doğru stratejiye sahip miyim?

Yeniden pazarlama hedef kitlenizin bir parçası olacak, sitenizi ziyaret eden kişileri düşünmek için biraz zaman ayırın. İşletmenize zaten aşinalar. Bu nedenle farklı mesajlar gerektirebileceğinden, reklam metninizi bunu göz önünde bulundurarak yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, belirli durumlarda, reklamlarınızın günlük, haftalık veya aylık olarak ne sıklıkta gösterileceğini yönetebileceksiniz. Yeniden pazarlama reklam metninizi sık sık yenilemek ve ne sıklıkta gösterildiğine bakmak en iyi uygulamadır.

 

Yeniden Pazarlama Küçük İşletmeniz İçin Doğru mu?

İyi haber şu ki: Evet! Yeniden pazarlamanın, PPC reklamcılığı ve Facebook reklamları gibi diğer yerel pazarlama stratejileriyle nasıl etkileşime girdiğini dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinden sonra, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanılabileceğini görebilirsiniz .

Yeniden pazarlama, reklamlarınızı bir sonraki düzeye taşır. Ve potansiyel müşterilerinizi anlamlı, para kazandıran bir eyleme çok daha hızlı yaklaştırır. Güçlü bir taktiktir. Doğru platform ve doğru pazarlama stratejisi ile yeniden pazarlama çabalarınız markanızı yükseltmek için mükemmel bir çözümdür.