Tıklama oranlarını arttırmak için 5 harika başlık

Tıklama oranlarını arttırmak için 5 harika başlık, Başlık, insanların bir Google araması yaptıklarında veya bir web sitesini ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeydir. Bu yüzden Tıklama oranlarını arttırmak için onları doğru yapmak çok önemli.

İnsanların sitenizde bir süre takılmasını  ve Tıklama oranlarını arttırmak istiyorsanız başlıklarınızın onları içeri çektiğinden ve kalmaya ikna ettiğinden emin olun.

Kaliteli bir başlık içerikle ne tür bir fark yaratabilir?

Harika bir başlık kötü bir içeriğin bile okunmasına neden olabilir. Kötü bir başlık, harika içeriği kaçırmanıza neden olabilir.

Başlıklar, Google Ads’de olduğu gibi tıklama başına ödeme (TBÖ) reklamcılığının başarısı için de kritik öneme sahiptir . Başlıklar, tıklama oranlarının başarısını belirlemeye yardımcı olur.

Tıklama oranı, belirli bir bağlantıya tıklayan kullanıcıların, bir web sitesi sayfasını, e-postasını veya reklamını görüntüleyen toplam kullanıcı sayısına kıyasla oranıdır. Reklam ve e-posta kampanyaları genellikle tıklama oranlarının başarısıyla ölçülür.

Yapılan bir araştırmaya göre, yaklaşık 10 İnternet kullanıcısının altısının manşetten sonraki haberleri asla okumadığını ortaya çıkardı. Yani manşetten daha fazlasını okumayanların yüzdesi muhtemelen çok daha yüksek.

Bunların sonucu nedir?

  • Kitleniz azalır
  • Kaliteniz düşüşe yol açar
  • Harekete geçirici mesajlarınız göz ardı edilir
  • Geliriniz düşer

Şimdi dikkatinizi çekiyor mu? Artık, işinizin başarısı için manşetlerin ne kadar hayati olduğunu görüyorsunuz.

Peki, tıklama oranlarını artıracağından emin olan yüksek kaliteli başlıkları nasıl oluşturursunuz? Aşağıda, TO’nuzu artırmanıza yardımcı olacak kanıtlanmış 5 başlık taktiği bulunmaktadır:

 

İçerik Formatını Tanımlayın

Birisinin başlığınızı tıklamasını sağlamanın bir yolu, takip edecek içerik biçimini açıkça tanımlamaktır.

Kullanıcı, başlığı tıklayarak ne elde etmeyi bekleyebilir? Bir e-kitap, araştırma, bilgi grafiği veya liste sunuyorsanız, bunu başlıkta yazdığınızdan emin olun.

Ancak her zaman sattığınız şeyi yedeklediğinizden emin olun. Başlıkta asla içeriğinizin sunamayacağı bir şey için söz vermeyin. Hemen çıkma oranınızı artırmanın kesin yollarından biri, ürünleri teslim etmeyen bir “tıklama tuzağı” başlığıyla birini kandırmaktır.

Birini başlık bağlantınızı tıklamaya ikna etmenin harika bir yolu, kullanıcının yararlı bulacağı değerli bir şey sunmaktır. Hedef kitlenizin neleri faydalı bulacağına dair genel bir anlayışa sahip olmalısınız. Bunu iyi kullanın: Bir sorunu tanımlayan ve çözüm sunan bir başlık seçin.

Benzersiz Olmanın Bir Yolunu Bulun

Genellikle içeriğiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz diğer sitelerin sunduklarına benzer. Rakiplerinizi gözden geçirdiğinizden ve başlıklarını analiz ettiğinizden emin olun.

Onlar için neyin işe yaradığını görmenin bir yolu, belirli bir gönderi için kaç yorum aldıklarını veya belki de sosyal medya siteleri aracılığıyla kazandıkları beğeni veya paylaşım sayısını görmektir.

Ancak rakiplerin manşetlerini kopyalamayıın özgün olun. Başlığınız anahtar kelimelerinizi içermeli ve ilgi çekici olmalıdır. Başlıklarınız, SEO stratejiniz ve sonuçlarınız için de önemlidir . Kendinizi rekabette ne kadar farklılaştırırsanız o kadar iyidir.

Kaliteli başlıklar, içerik pazarlamasında büyük fark yaratabilir. Bir kullanıcının dikkatini çevrimiçi olarak çekmek için yalnızca birkaç saniyeniz var. Başlığınız doğru değilse, müşteri için tıklama dönüşüm hunisini asla başlatamazsınız.

Kullanıcıyı daha fazla bilgi edinmek için başlığınızı tıklamaya ikna eden ilginç ifadeler veya kelime oyunlarıyla öne çıkmanın bir yolunu bulun. Kullanıcılarınızın neye ulaşmaya çalıştığınızı net bir şekilde anlamaları gerekir.

Duygusal Kanca Kullanın

Okuyucunuzun dikkatini bir başlık ile çekmenin bir başka çekici yolu da duygusal kelimeler kullanmaktır.

Cesur, nadir, çekici, sıradışı, sınırsız ve çok daha fazlası gibi duygu kelimeleri bir şekilde size hitap edebilir. Çoğu zaman, bir kullanıcıyı karıştırmaya çalıştığınız duygular, onlara entelektüel, empatik veya manevi bir şekilde hitap etmeyi içerir.

Basitçe söylemek gerekirse: Bir insana daha derin bir düzeyde bağlanmak için sadece birkaç kelimeniz var. Onları boşa harcamayın.

Ayrıca, manşetlerde mümkün olduğunca aktif ses ve şimdiki zaman fiilleri kullandığınızdan emin olun. Okuyucular şu anda neler olduğunu bilmek istiyor.

İyi haber: Google kısa süre önce Genişletilmiş Metin Reklamlarına fazladan bir başlık ve açıklama ekledi ve tüm önemli tıklamaları kazanmanız için size daha fazla alan sağladı. Artık emrinizde 30 karakterlik üç başlık (ikiden fazla) var.

Tıpkı Twitter’da olduğu gibi, karakter sınırlarınızdan en iyi şekilde yararlanmalısınız.

Üstün Dil ve Rakamlar Genellikle Günü Kazanır

Denenmiş ve gerçek diğer iki başlık taktiği, kullanıcılarınızın ilgisini çekmek için üstün bir dil ve rakamları kullanmayı içerir.

Üstün dil, en iyi, en hızlı ve en akıllı gibi kelimeleri içerir. İşte sizi düşünmeye sevk edecek birkaç örnek:

  • Ziyaret edilecek en iyi 10 yer…
  • … için nihai rehberiniz
  • Yapmanın en iyi 5 yolu…

Ayrıca okuyucuların gözleri kelimelerin yanında farklı bir şeye çekilir. Bu nedenle rakamlar genellikle kullanıcının dikkatini çeker. İçerik listeleri kullanmanın, daha yüksek katılım oranları için etkili olduğu kanıtlanmıştır (yukarıda “ziyaret edilecek en iyi 10 yer” gibi).

“Nasıl yapılır” başlıkları genellikle okuyucuların ilgisini çeker ve tıklama oranlarınızın yükselmesine yardımcı olur. Ayrıca, “Neden” kelimesiyle başlayan soru başlıkları veya başlıklar da kullanıcılar için ilgi çekici olabilir.

Korkuyu çağırmak – “Nasıl kaçınmalı …” veya “Olma …” – manşetlerde de işe yarayabilir. Bu yüzden çoğu film ve hikaye, bir sorunla karşılaşan ve sonunda başarılı bir çözüm bulan bir karakterle başlar.

Sonuç olarak: Kısa ve ilgi çekici başlıklar, başlıklarınız için doğru kombinasyondur.

En Fazla Etkiyi Sağlamak için Başlıklarınızı Test Edin

Belki de bu gönderiden çıkarabileceğiniz en iyi taktik, her zaman başlıklarınızı A / B testi yapmaktır.

Aynı içerik için farklı başlık varyasyonları oluşturun ve tıklama oranları, katılım ve hatta beğeniler, paylaşımlar ve yorumlarla hangisinin daha iyi performans gösterdiğini öğrenin.

Bir başlığın yeterince yüksek bir tıklama oranını teşvik etmediğini fark ederseniz hemen Başlığı değiştirin.

Hangi başlıkların daha iyi performans gösterdiğini, size en fazla tıklamayı ve dönüşümü sağladığını öğrenmek için tıklama başına ödeme reklamlarınızı düzenli olarak test etmek her zaman önemlidir.

Unutmayın, hedef web sitenize daha fazla hedeflenmiş müşteri çekmektir. Bunu yapmak için tıklama oranlarınızı artırmanız gerekir.

Başlıklarınızı en fazla sekiz kelime ile tutmaya çalışın. Duygusal ve üstün bir dille, bazı rakamlar ve listelerle çalışın ve ardından en büyük etkiyi sağlamak için başlıkları test edin.