Tıklama Başına Ödeme (PPC) nedir ?

Tıklama başına ödeme (PPC), Google ve diğer arama motorlarında arama sonuçlarının yanında görünen reklamları önceden fark ettiyseniz, tıklama başına ödeme ya da PPC reklamcılığına zaten aşinasınızdır.

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı Nedir?

PPC, reklam tanıtım verenlerin bir kullanıcının çevrimiçi reklam tanıtımlarından birini her tıkladığında ödeme yapmış olduğu bir çevrimiçi reklam tanıtımcılık modelidir.

Farklı türde PPC reklam tanıtımları vardır, ancak en yaygın türlerden biri ücretli arama reklam tanıtımıdır. Bu reklam tanıtımlar, insanlar Google gibi bir arama motorunu kullanarak çevrimiçi bir şeyler aradıklarında, özellikle ticari aramalar yaptıklarında, yani satın alacak bir şey aradıklarında görünür. Bu, mobil aramadan (telefonunda “yakınımdaki pizza” araması) yerel hizmet aramasına (bölgelerinde dişçi ya da tesisatçı arayan) hediye alışverişi yapan birine (“Anneler Günü çiçekleri “) ya da kurumsal yazılım gibi üst düzey bir üründür. Bu aramaların tümü, PPC reklam tanıtımlarını tetikler.

Tıklama başına ödeme reklam tanıtımcılığında, reklam tanıtım yayınlayan iş yerleri, sadece bir kullanıcı reklam tanıtımlarını fiilen tıkladığında ücretlendirilir, bu sebeple “tıklama başına ödeme” adı verilir.

PPC reklam tanıtımcılığının diğer biçimleri arasında görüntülü reklam tanıtımcılık (tipik olarak, afiş reklam tanıtımlarının sunulması ) ve yeniden pazarlama yer alır.

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı Nasıl Çalışır?

Reklam verenler, bir arama motorundaki (genelde Arama Motoru Sonuçları Sayfası ya da SERP olarak adlandırılır) sonuçların yanında görünmesi için, reklamlarının rakiplerinin reklamlarından daha belirgin görünmesini sağlamak amacıyla daha fazla ödeme yapamazlar. Bunun yerine, reklamlar, Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının SERP’lerinde görünen reklamların alaka düzeyini ve geçerliliğini belirlemek için kullanmış olduğu bütünüyle otomatikleştirilmiş bir süreç olan Reklam Açık Artırmasına tabidir.

Anahtar Kelimeler Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığında Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, Reklam Açık Artırması bir teklif verme sistemidir. Bu, reklam tanıtım verenlerin reklam tanıtımlarını “tetiklemek” ya da görüntülemek istedikleri terimlere teklif vermeleri gerekli olduğu manasına gelir. Bu terimler anahtar kelimeler olarak bilinir.

Örneğin, işletmenizin kamp malzemeleri konusunda uzmanlaştığını varsayalım. Yeni bir çadır, uyku tulumu ya da portatif sandalye satın almak isteyen bir kullanıcı, bu ürünleri sunan perakendecileri bulmak için bir arama motoruna “kamp malzemeleri” anahtar kelimesini girebilir.

Kullanıcı arama sorgusunu gönderdiği anda, arama motoru Reklam Açık Artırmasının dayandığı karmaşık algoritmik hesaplamaları gerçekleştirir. Bu, hangi reklam tanıtımların hangi sırayla ve hangi reklam tanıtım veren tarafından görüntüleneceğini belirler.

Reklamlarınıza yapılan her bir tıklama için ödeme yapmanız gerekli olduğundan, sadece işletmenizle alakalı anahtar kelimelere teklif vermek zorunludur, bu şekilde reklam tanıtım harcamalarınızdan yatırım getirisi elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Bir anahtar kelime aracı, hem satışları hem de dönüşümleri artırma olasılığı yüksek olan ve aşırı derecede pahalı olmayan teklif verebileceğiniz doğru arama kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.