SEO nasıl çalışır?

SEO nasıl çalışır?

SEO nasıl çalışır? SEO, nispeten Google, Bing ve diğer arama motorlarının çalıştığı şekilde çalışır: İnternette dolaşan ve web’den tonlarca bilgi toplayan “örümcekler” veya “tarayıcılar” kullanırlar. SEO nasıl çalışır?

Bu tarayıcılar, tüm verileri kullanıcıların aramalarıyla eşleştiren bir algoritmaya gönderilen bir dizin oluşturmak için bilgileri arama motorlarına geri getirir. Bu nedenle sorunuzu yazdığınızda veya sesli asistanınıza sorduğunuzda %99 oranında doğru yanıtları alıyorsunuz.

Artık Google , Mart 2021’de çevrimiçi olarak 1.8 milyar web sitesi için dünya çapında günde 5 milyar sorgu alıyor.

Bu sayılar her saniye artmaya devam ediyor (bu bir abartı değil, bakabilirsiniz). Bu, her çevrimiçi iş nişinde rekabetin büyümeye devam ettiği anlamına gelir. Ve öne çıkmanıza yardımcı olabilecek bir numaralı yöntem, arama motoru optimizasyonudur. Dünyanın önde gelen arama motoru Google’ın web sitelerini genel olarak nasıl sıraladığını görelim.

Bir arama motoru olarak Google’da Ortak Sıralama Faktörleri:

Google’ın 200’den fazla sıralama faktörüne sahip olduğunu unutmayın, ancak özellikle web sitenizi optimize etmeye yeni başlıyorsanız, yalnızca üzerinde çalışabileceğiniz en yaygın olanları listeleyeceğiz.

 • Site güvenliği (HTTP ve HTTPS)
 • Mobil uyumlu
 • Yapılandırılmış veriler
 • içerik kalitesi
 • İçerik Uzunluğu
 • yükleme hızı
 • Sosyal sinyaller
 • Kaliteli geri bağlantılar
 • Alan Kurumu
 • Kullanıcı deneyimi

Şimdi, arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla eğilerek bu sıralama faktörlerinin her birine geçelim.

Bir web sitesi için SEO nasıl yapılır?

SEO nasıl çalışır? Bir web sitesi için SEO nasıl yapılır? SEO genellikle ana sayfayı ve diğer önemli web sayfalarını optimize etmekle başlar. Bunlar, hizmet sayfalarını (hizmet şirketleri için) ve kategori sayfalarını ürün sayfalarına (ürün şirketleri için) içerebilir.

Bu işler böyle yürür:

Veri odaklı anahtar kelime araştırmasıyla başlayın.

Veriye dayalı anahtar kelime araştırması, her mükemmel optimizasyonun temelidir. Sonuçta, anahtar kelimeleri hedeflemeden web sayfanızı oluşturmanın bir anlamı yoktur.

Surfer SEO Chrome uzantısı ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi ücretsiz araştırma araçlarını kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca daha rekabetçi bir ücretli araç olan Ahrefs de var.

Uzman ipucu:

Hedeflenecek anahtar kelimeleri araştırırken, daha az rekabetçi (düşük ila orta arama zorluğu olanlar), ancak nispeten yüksek bir arama hacmine sahip olan arama terimlerini seçmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bu şekilde, çok fazla sürtüşme olmadan yüksek arama hacimli anahtar kelimeler için daha hızlı ve daha iyi sıralayabilirsiniz.

Anahtar kelimelere dayalı içerik üretmeniz gerektiğini unutmayın, ancak web sitenize yarardan çok zarar verdiği için anahtar kelime doldurma konusunda dikkatli olun.

Sitenizin mimarisini planlama veya iyileştirme

Başarılı arama motorları için SEO stratejinizin en önemli unsurlarından biri site yapınızdır. “Tarayıcılar” ana sayfanızı web sitenizin en altına kadar indekslemeye başlayacaktır.

Bu nedenle, basit ve anlaşılır bir site mimarisine sahip olmak, niş ne olursa olsun tüm web sitelerinde şiddetle tavsiye edilir. Web sitenizi kurmadan veya yayınlamadan önce SEO uzmanlarına danışmanın çok değerli olmasının nedeni de budur.

SSL sertifikası veya TLS alın

Kullanıcı deneyimi, Google’ın hizmetinin merkezinde yer alır ve güvenli bir web sitesi, kullanıcıların hassas bilgilerini www’deki bilgisayar korsanlarının ürkütücü gözlerinden korumalarına yardımcı olur. Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTPS) ile karakterize edilir.

Güvenli Yuva Katmanı olarak da bilinen bir SSL sertifikası almak iki şekilde yapılabilir:

 1. Bir Sertifika Yetkilisi aracılığıyla
 2. Onu dahil edebilen bir web barındırıcısı aracılığıyla

Web siteniz çevrimiçi ödemeleri işliyorsa, özellikle müşterilerinizi finansal verilerinin güvende olduğuna ikna ederken bir SSL sertifikasının çok değerli olabileceğini unutmayın.

Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturun

Google’ın her zaman göz önünde bulundurduğu bir diğer faktör de yüksek kaliteli içeriktir. Google, kullanıcılarına her zaman en iyisini sunmak ister – temel hedefi iyi bir kullanıcı deneyimidir.

Yüksek kaliteli içerik ne anlama geliyor?

Mükemmel web içeriğinin ortak özellikleri şunlardır:

Seo uyumlu içerik nasıl yazılır yazımızı okumak için Tıklayın!

Anahtar kelime araştırması yapın

Anahtar kelime odaklı bir içerik, hedef anahtar kelime ve ilgili arama terimleri doğal olarak kullanılacak ve içerik boyunca eşit olarak yayılacak şekilde oluşturulur.

Faydalı, yardımcı, son derece alakalı, inandırıcı

Faydalı, alakalı ve ikna edici içerik, başlık etiketinden itibaren kullanıcıların dikkatini çeker. Onlara ihtiyaç duyduklarını veya istediklerini verir (ister bir soruya hızlı bir cevap, ister bir konunun derinlemesine bir açıklaması veya bir ürün veya hizmetin gözden geçirilmesi olsun).

Kullanıcı amacına dayalı içerikler üretin

Kullanıcı odaklı içerik, hedef pazarın çoğunluğunun aradığı şeye dayalı olarak stratejik olarak oluşturulur – bu, hedef kitlenizin sorduğu soruları araştırarak belirlenebilir.

Herkese Cevap Ver gibi araçları kullanabilirsiniz:

Veya dünyanın önde gelen arama motorunun SEO arama sonuçlarını kullanın – arama motorlarında en iyi organik arama sonuçlarını inceleyerek, hedef kitlenizin genel kullanıcı niyetini bileceksiniz.

Tipik olarak, bir kullanıcının arama amacı dört kategoriye ayrılır:

 • Bilgilendirici (bir kullanıcı konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinde)
 • İşlemsel (kullanıcı bir ürün veya hizmeti aramak istediğinde)
 • Navigasyon (kullanıcı belirli bir markayı, konumu veya web sitesini aramak istediğinde)
 • Araştırma (bir kullanıcı hizmetleri, markayı veya ürünleri karşılaştırmayı amaçladığında)

Program Düzenini Kullanma

Bu, Şema olarak da bilinen bir web sayfasındaki bilgileri işaretlemek için kullanılan biçimi ifade eder. Bu, Google ve Bing gibi arama motorlarının sayfanızı daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Bu nedenle, sayfanızda yapılandırılmış verileriniz varsa, Google web sayfanızı daha iyi indeksleyebilir ve sıralayabilir. Bu nedenle, bu çok beğenilen zengin pasajla sıralama şansınız daha yüksektir.

Kaliteli geri bağlantılar oluşturun

Geri bağlantılar web’de “sesler” olarak hizmet eder – bir web sitesi sitenize bağlantı verdiğinde, arama motorlarına web sayfalarınızın değer sunduğunu ve sitenizin güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunu söylemek gibidir. Ancak, tüm geri bağlantılar iyi değildir. Reddetmek zorunda kalabileceğiniz bazı bağlantılar olabilir.

Artık kaliteli geri bağlantılar, sitenizle alakalı, iyi bir üne sahip ve daha yüksek bir alan otoritesine sahip web sitelerinden gelmektedir. Çoğu zaman, web sitenizden daha yüksek bir alan otoritesine sahip bir site, web sitenize bağlantı verdiğinde, geri bağlantının kalitesi daha da değerlidir.

Peki bu kadar yüksek kaliteli geri bağlantıları nasıl alabilirim? 

Birden fazla web sitesinin size geri dönmesini sağlamak bir kumar gibi görünebilir, ancak yapılabilir. Ne kadar süreceği önemli değil. Yapabileceğiniz ilk şey, nişinizdeki popüler veya uzman sorunlarından bahseden optimize edilmiş, son derece kullanışlı, son derece alakalı ve her zaman yeşil kalan içerik parçaları oluşturmaktır.

Bu içerik parçaları bir kez sıralanmaya başladığında, giderek daha fazla insan bunları okuyacak ve paylaşacaktır; benzer blogcular ve web sitesi sahipleri daha sonra kaynak olarak sitenize bağlantı verecektir. Düzenli olarak kaliteli içerik yayınlamanın yanı sıra, konuk gönderilerine zaman ayırarak, basın bülteni ortakları için makaleler üreterek ve e-posta, sosyal medya ve çevrimiçi forumlarda içerik pazarlama yoluyla içerik parçalarınızı sürekli olarak tanıtarak erişiminizi artırabilirsiniz.

Çekici ve sezgisel bir web tasarımı için çabalayın

Güzel ama işlevsel bir web tasarımı, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Bu nedenle, sitenizin stratejik web sitesi mimarisiyle oluşturulduğundan emin olmakla kalmayın, neredeyse güzel ve kullanımı kolay göründüğünden emin olun.

Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

Mobil uyumluluk, web sitenizin masaüstü bilgisayar yerine mobil cihazlarda kullanıldığındaki performansını ifade eder. Mobil cihazlar arasında tabletler ve akıllı telefonlar bulunur.

Bu, sitenizin çekici görünümünü ve sezgisel özelliklerini kaybetmeden farklı cihazlardan erişildiğinde farklı web tasarımlarına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Google’ın Mobil Uyumluluk Testini kullanarak sitenizin mobil yanıt hızını kontrol edebilirsiniz. Google’ın mobil duyarlılığı sıralama faktörlerinden biri haline getirmesinin nedeninin, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkilemesi olduğunu unutmayın. Ayrıca, Google’ın küresel aramalarının yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor.

Sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olun

Normal web sitesi müşterilerinizin %47’sinin sitenizin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediğini biliyor muydunuz ?

Ve % 53ü o yüklenene kadar en fazla 3 saniye bekler ve sitenizi terk eder!

Bu, site hızının kullanıcı deneyimi ve özellikle web sitenizin dönüşüm oranı için inanılmaz derecede önemli olduğunu göstermektedir.

Belki de dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon bile, 1 saniyelik yavaş hız için yılda 1,6 milyar dolardan fazla kaybettiklerini buldu. Gerçekten de, bunlar büyük ölçüde ve acı verici bir şekilde orantısız sayılardır.

Her neyse, Google’ın ücretsiz aracı PageSpeed ​​Insights’ı kullanarak sitenizin hızını kontrol edebilir ve artırabilirsiniz .

Bu araçla ilgili en iyi şey, önde gelen arama motoru ve SEO ustası Google’ı kullanarak sitenizin yükleme hızını nasıl artıracağınıza dair SEO önerileri de göstermesidir.

Web sitenizde düzenli bir denetim gerçekleştirin

Herhangi bir mükemmel SEO stratejisi, ne kadar ilerlediğinizi ve ne kadar ilerlemeniz gerektiğini görmek için KPI’ları ve diğer performans ölçümlerini izleme ile birlikte gelmelidir.

SEO, sıralamanın, organik arama trafiğinin, web sitesi katılımının, dönüşümlerin ve satışların düzenli olarak izlenmesini gerektirir. Tüm bunları, aşağıdakiler gibi Google’ın gelişmiş araçlarını kullanarak yapabilirsiniz:

Bu araçlar, arama motoru optimizasyonu stratejinizi ve Google’dan arzu edilen arama sonuçları elde etme çabalarınızı ve nasıl geliştireceğiniz konusunda SEO tavsiyesi sağlar.