Mükemmel blog yazısı nasıl yazılır?

Mükemmel bir blog yazısı nasıl yazılır? Sorusunu merak ediyorsunuz. Blog yazmaktan keyif alıyorsunuz ve işinize getirebileceği tüm harika şeylerden yararlanmak istiyorsunuz. İşte mükemmel bir blog yazısı yazmayı öğrenmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarının yanı sıra bazı SEO ipuçları ve size yardımcı olabilecek bir bloglama kontrol listesi ile harika sonuçlar.

Mükemmel blog yazısını nasıl yazarım?

Gerçekten mükemmel bir blog yazısı yazmak için, özellikle temel işler çok önemlidir. Sadece yazmak için yazarsanız, kalitenin düşmesi çok olasıdır.

Okurlarınız için gerçek katma değeri olan bir makale yazmak için, yalnızca blogunuzun hakim olduğu konuyla ilgilenmesi yeterli değildir. “Okuyucularım kimler?” gibi sorulara cevaplarınız olmalı. veya “Bu makaleyi neden yazıyorum? gibi sorular sormalısınız. O halde ilk adımla başlayalım:

Adım 1 – Blog gönderiniz için hedefler belirleyin

Yazmaya başlamadan önce, gönderiniz için belirli bir hedef belirlemeniz önemlidir. Blog yazınızla ne elde etmek istiyorsunuz?

Hedef olarak belirleyebileceğiniz birkaç seçenek vardır:

  • Alanınızda uzman olarak statünüzü oluşturun veya daha da geliştirin
  • Hizmetinizi veya ürününüzü sunun
  • Erişiminizi ve abone tabanınızı arttırın
  • Abone oluşturun, geri dönüşleri alın.

Bir blog yazısı yazarken ve metin boyunca bir iş parçacığı gibi koşarken niyetiniz, hedefiniz ön planda olmalıdır. Okuyucuyu belirli bir şeye yönlendiriyorsunuz ve amacınıza nasıl ulaşabileceğini kısaca açıklıyorsunuz.

Adım 2 – Hedef grubunuzu tanıyın

Blog gönderisini yazmadan önce bile hedef kitlenize daha yakından bakmalısınız.

Kimler için yazıyorsunuz ve yazılarınızı kim okumak istiyor?

Yanlış insanları hedef alarak zamanını boşa harcamak istemezsin. Ekranların arkasındaki insanları ne kadar iyi tanırsanız, yazınızı o kadar iyi oluşturabilirsiniz.

Düzenli ve ilginç içerik, blogunuzu okuyucularınızın görmek isteyeceği bir bilgi kaynağına dönüştürür. Ziyaretçilerinize alakalı içerik sağlıyor, ellerinden tutuyor ve bir sorunu çözmelerine yardımcı oluyorsunuz.

Alanınızda uzmansınız ve bu bilgiyi okuyucularınızın olabildiğince faydalanabileceği şekilde hazırlamalısınız. Bunu, okuyucularınızın sorularını yetkin bir şekilde yanıtlayarak yapabilirsiniz.

Konu alanınızda en sık sorulan soruların neler olduğunu örneğin ” Kitleye Yanıt Ver ” aracıyla öğrenebilirsiniz .

3. Adım – Doğru konuyu bulun

Kendiniz bir blog yönetiyorsanız, muhtemelen durumu biliyorsunuzdur: boş metin belgesi açık ama aklınıza iyi bir konu bulamıyorsunuz. Aslında, sürekli konu aramak, birçok blog sahibi için en büyük zorluklardan biridir. Özellikle niş konularda, konunun tüm yönlerinin zaten ele alındığı hissini almak kolaydır.

İhtiyaç duyulan ilham için bariz bir ipucu, güncel dergileri ve konuya özel blogları okumaktır. Sonuçta, her seferinde tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz.

Ek olarak, özel Facebook grupları veya Twitter ileti dizileri, şu anda hedef grubunuzu meşgul eden sorular ve konular hakkında ilginç bir fikir sunar. Kafanız boş ve sıkışmış hissediyorsa, bazen kısa bir yürüyüş bile yeni fikirlere yeniden açık olmanıza yardımcı olur.

Çoğu zaman en iyi fikirler, aktif olarak onları aramadığınızda size gelir. Her zaman yeni blog yazısı fikirlerine açık olmak ve fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yazılı olarak, örneğin bir not uygulamasında tutmak en iyisidir. Notlarınızdan okuyucularınız için gerçek katma değeri olan yeni blog gönderileri oluşturabilirsiniz.

Adım 4 – Tarzınızı keşfedin

Blog gönderilerinize kişisel bir dokunuş katın. Yazma stiliniz, makalelerinizi özgün ve bireysel kılan şeydir – yalnız bir blogcu olmanız veya bir şirket için yazmanız önemli değil. Okuyucularınız onlarla kimin konuştuğunu bilmek ister.

Metinlerinize özel bir değer vermek için stilinizi bulmalı ve mümkün olduğunca ona sadık kalmalısınız.

Adım 5 – Okuyucunun beklentisi ile SEO arasındaki denge

İçerik: okuyucular için çok önemli

Blog yazınızı öncelikle arama motorları için değil okuyucularınız için yazın. Okuyucularınız gönderinize tıkladığında, belirli beklentileri vardır. Örneğin, eğlenmek, bilgilenmek veya belirli bir soruya cevap aramak isterler. Bu nedenle okuyucu için katma değer çok önemli bir anahtar kelimedir.

Bu nedenle site ziyaretçileriniz bir nedenden dolayı blogunuzdadır. Değerli zamanlarını blog makalenizi okumak için harcamaktan biraz fayda sağlamak istiyorlar. Ardından, sorularına yetkin bir şekilde cevap vererek arzularını yerine getirin.

Teknik içeriğin yanı sıra anahtar kelimeleri de kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Anahtar kelime: arama motoru için çok önemli

Arama motorları, arama çıktısında konuyla alakalı içeriğe sahip gönderileri gösterir. Anahtar kelimeleriniz (= arama amacı) ve gönderinizin içeriği ne kadar çok eşleştirilirse, arama sonuçlarında görünme şansı o kadar artar.

Ardından, konuyla alakalı anahtar kelimeler için gönderinizi optimize edin. İyi bir anahtar kelime, yüksek arama hacmi (aylık arama sayısı) ve mümkün olduğunca az rekabet ile karakterize edilir. Bir anahtar kelime için bir fikriniz varsa, onu Google aramaya yazın ve sonuçların eşleşip eşleşmediğine bakın. Blog yazıları söz konusuysa, doğru yere geldiniz.

Çok kullanışlı – ve ücretsiz – bir anahtar kelime aracı Neil Patel’in ” Ubersuggest ” . Burada anahtar kelimenizi girebilirsiniz. Örneğin son 12 aydaki arama sorgularının dağılımını görebilirsiniz. Ve anahtar kelime ile ilk 20’de yer alma olasılığını düşünebilirsiniz. Ayrıca benzer KW veya anahtar kelime önerilerini ve çok daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz. Birçok konu için mevsimsel farklılıklar olduğunu göstermek için örnek olarak “şemsiye balkon” anahtar kelimesini aldım:

Adım 6 – Yapıyı kurun

Blog yazınız için önceden kaba bir yapı oluşturun. Gönderinizin çevrimiçi olarak bulunabilmesi için okuyucular ve arama motorları için kolay olacak şekilde oluşturulması gerekir . Planlama şunları içerir:

# Başlık

Her şeyden önce, uygun bir başlık düşünün. Bu, okuyucularınıza metninizde tuttuğunuz bir söz olmalıdır. Okuyucularınız metninizi okumaktan nasıl faydalanacak? Okuyucuları okumaya devam etmeye teşvik eden, ana anahtar kelimenizi içeren ve yaklaşık 6 kelimeden oluşan heyecan verici bir başlık seçmelisiniz.

# Giriş

Giriş bölümüne blog yayınınızın ne hakkında olduğunu yazın ve önemli konuları göstererek konuyu açıklayın. Önceden çok fazla bilgi vermeyin, girişinizi sizi okumaya devam etmeye teşvik edecek şekilde tasarlayın. İyi bir giriş için kılavuz yaklaşık 50 kelimedir. Makalenin anahtar kelimeleri en başa yerleştirilmelidir.

Altyazılar

Makaleniz için uygun altyazıları seçin. Bunlar, metninizi birkaç bölüme ayırmalı ve okuyucuya tüm makalenin bir özetini vermelidir.

İşte başlıyoruz! Blog gönderisini yazmaya başlayın

Doğru Yolla Blog Yazma: Mükemmel Blog Yazısı için Kontrol Listesi

Mükemmele yakın bir blog yazısı yazdın. Güvende olmak için, blogunuzu yayınlamadan önce kendinize aşağıdaki soruları sorun.

  • Başlık ilgi uyandırıyor mu?
  • Başlığınız okuyucuya metinden ne bekleyebileceklerini aktarıyor mu?
  • Sana götüreceği her şeyi düşündün mü?
  • Konu dışı değil misiniz yoksa gereksiz bilgiler mi var?
  • Okuyuculara tutarlı bir çekiciliğiniz var mı?
  • Tüm cümleler dilbilgisi açısından doğru mu?

Tüm kriterler karşılanırsa, okuyucularınız için bir harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz. Onlara ne yapmalarını istediğini söyle. Çünkü çoğu zaman okuyucularınıza blog gönderisini paylaşmaları ve yorum yapmaları için istediğiniz eylemi belirtmeniz gerekir.

Bundan sonra, hedef kitlenizin arama amacına yanıt veren, mantıklı bir şekilde yapılandırılmış ve okuyucularınız için gerçek katma değer yaratan mükemmel gönderinizi net bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Alt satır: iyi blog yazmak zaman alır

“Mükemmel” blog makalesini yazmak başlı başına bir zorluktur. Henüz makalenizi yazmadıysanız, ilk önce blogunuzu başlatmanın sizin veya işletmeniz için anlamlı olup olmadığını düşünmek en iyisidir . Sonuçta, bir blogu sürdürmek çok zaman ve iş gerektirir.

Hemen planlamaya ve beyin fırtınasına başlamak en iyisidir. Yukarıdaki adımları birkaç kez izlerseniz, her seferinde yeni bir blog yazısı oluşturmak daha kolay hale gelecektir.

 

İşletmemin Neden Bir Blogu Olmalı?

Henüz farkında değilseniz, iyi bir blog yazısı yazmak birçok fayda sağlar. Bloglar önemli SEO faydaları sağlar, size sosyal pazarlama için içerik sunar ve yeni potansiyel müşteriler oluşturmanıza, müşteriler ve potansiyel müşterilerle sürekli olarak ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Blog Oluşturma, Web Sitenizi Bir Potansiyel Müşteri Yaratma Makinasına Dönüştürmeye Yardımcı Olabilir

Her yeni blog yazısı, web sitenize yeni bir müşteri adayı çekebilir. Bir blogun doğası gereği, çok özel uzun kuyruklu SEO anahtar kelimeleri için sıralama yapabilirsiniz, bu da çoğu durumda okuyucunun ‘satın al’ düğmesine basmaya hazır sıcak bir ipucu olduğu anlamına gelir. Ayrıca okuyucular içeriğinize abone olabilir. Bu, daha uzun satış döngüleri için size gelen kutularına bir ‘giriş’ sağlar. Blog yazmayı sürekli bilgi edinmenin başka bir yolu olarak kullanabilir ve yeni potansiyel müşteriler elde etmek için bir yer olarak hizmet verebilirsiniz.

SEO uyumlu içerik nedir ve nasıl yazılır? Yazımızı okumak için Tıklayın!