Marka Otoritesi Oluşturmanın 5 Kolay Adımı

Marka otoritesi nedir ve Marka Otoritesi Oluşturmanın 5 Kolay Adımı

Marka Otoritesi Oluşturmanın 5 Kolay Adımı, ‘Otorite’ kelimesi başlı başına başka bir şey üzerindeki gücü ve başkalarının yapamayacağı bir şeyi yapma yeteneğini yansıtır.

Yaptığınız işte en iyi olduğunuz fikridir ve hedef kitle, rekabetinizden ziyade ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili her şey için önce size dönecektir.

Seni benzersiz yapan şey bu. Özünde, marka otoritesi, markanızı başkalarına nasıl yansıttığınıza ve “ doğru dijital pazarlama ve marka oluşturma stratejileri karışımını uygulayarak ” reklamınızı ne kadar iyi uyguladığınıza dayanır. ”  Her ikisini de sunabilirseniz, marka otoriteniz doğal olarak yükselecektir. Şimdi, elbette, bundan biraz daha karmaşık, ancak konseptin arkasındaki ana fikir budur.

Marka otoritesinde onu öldüren bir markaya bir göz atalım. Netflix.

Dünyanın en popüler video akış platformu, sebepsiz yere ‘dünyanın en popüler video akış platformu’ değildir. Hemen hemen herkesin bir Netflix hesabı veya bir başkasının Netflix hesabının şifresi veya şifreyi bilmeden başka birinin Netflix hesabına erişimi vardır veya Netflix’in ne olduğunu bilir. Bu milyarlarca dolarlık işi rekabette öne çıkaran şey: sunduğu şeylerdir.

Netflix’in film ve dizi kütüphanesi, içerik kalitesi ve kendi ürettiği medyanın orijinalliği, rakibine kıyasla ölçülemez. Trendleri takip ediyor ve müşterileriyle bağlantı kurmak için kullanıcı deneyimlerini olabildiğince kişisel hale getiriyorlar. Çevrimdışı materyal, neredeyse tüm cihazlarda erişilebilirlik sunarlar ve her yaş için içeriğe sahiptirler. Liste uzayıp gidiyor, ama işleri tekrar size odaklayalım.

Marka otoritesi neden önemlidir?

Kârınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, marka otoritesine mümkün olduğunca çok zaman ayırmalısınız.

Rakipleriniz arasında lider şirketlere bir göz atın. İşleri doğru yapıyorlarsa, muhtemelen yıllık bazda şirketinizden daha fazla kar elde ediyorlardır. Aynı ürün ve hizmetleri satıyorsanız, bu, yılda aynı miktarda veya daha fazla kâr elde etme potansiyeliniz olduğu anlamına gelir. Rakiplerinizle aranızdaki mevcut eşitsizliğin en olası nedeni marka otoritesidir.

Bunları aşmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeyi deneyin.

 1. Kim, ne ve neden?

Web sitenizle ilgilenmeden veya gelir artışı beklemeden önce çizim tahtasına geri dönün ve şu üç soruyu yanıtlayın:

Müşterim kim?

– Markam ne satıyor?

– Markam neden bu ürün ve hizmetleri satıyor?

Bu üç soruyu yanıtladıktan sonra kendinize bir soru daha sorun: Yeterince spesifikler mi?

Bir otorite olma şansına sahip olmak için hedefleyebileceğin, sağlayabileceğin ve rekabet edebileceğin çok özel bir niş bulmalısın. Bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan herhangi biri tek kelimelik yanıtlarsa, daha spesifik düşünün. Sadece iki kelime ise, daha fazla düşünün.

Bu örneğe bir göz atın.

Marka otoritesini yükseltmeye çalışan bir giyim şirketi hayal edin. Bu, önceki üç soruyu yanıtlamanın ideal yolu olacaktır:

Müşterim kim? Profesyonel, erkek ve kadın dağcılar

– Markam ne satıyor? Sıcak ve soğuk profesyonel dağcılık faaliyetleri için erkek ve kadın giyim ve aksesuarları

– Markam neden bu ürün ve hizmetleri satıyor? Profesyonel dağcılara faaliyetleri için daha hedefli kıyafetler sağlayın

Google’da, kendisini ‘profesyonel dağcılık sporları için giyim’ markası yerine ‘giyim’ markası olarak satan biri arasındaki rekabet (arama sonuçları) farkına bakın .

Rakiplerinizi bulmakta veya kendinizi onlardan farklı kılmakta zorlanıyorsanız, biraz araştırma yapın. Google arama çubuğu başlamak için harika bir yerdir. Otomatik tamamlama seçeneği, insanların genellikle ne aradığını ve kendinizi ne kadar spesifik olarak satmanız gerekebileceğini size gösterebilir. Marka konumlandırma , marka otoritesi oluşturmada da önemli bir faktördür.

2. İçerik oluşturma

Markanızın kim olduğu, hedef kitlesi ve neden iş dünyasında olduğu hakkında net bir fikriniz olduğunda, içeriğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Halihazırda bir web siteniz varsa, değişim zamanı gelmiş olabilir. Yeni başlıyorsanız, dünya sizin istiridyenizdir. Her iki durumda da, eski materyali yeniliyor veya yeni bir tane oluşturuyor olun, içeriğiniz benzersiz, orijinal, yardımcı olmalı ve ilgi çekici bir şekilde sunulmalıdır. Hatta eğlenceli olabilir!

İnsanları dahil eden içerik oluşturun. Müşterilerinizin geri dönebileceği veya referans olarak kullanabileceği zorlukları, trendleri ve fırsatları bulun. Örneğin, Amazon, satışları artırmak için büyük ölçüde trendlere güveniyor.

Ana sayfaları sadece her hesap sahibine özel olmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerin ilgisini çekebilecek ürünleri mevcut trendlere göre yönlendirir.

Amazon ana sayfasının Mart 2021’de nasıl göründüğüne bakarsak, ortak eğilimin hala (maalesef) kilitli yaşam olduğunu görebilirsiniz. Her zamankinden daha fazla TV izliyoruz, o halde neden “İdeal TV”ye sahip olmayasınız? Spor salonları hala kapalı ve yaz kapıda, neden “Evde formda kalın” olmasın?

İçeriğinizle sitenize ziyaretçi çekmenin bir başka yolu da sorularını yanıtlamaktır. Sorunlarını çözerseniz, Müşterileriniz ürünlerinize çekilecektir. ‘Google’ın En Çok Sorulanları’na bir göz atın ve ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili bazı soruları yanıtlayın. Google, yanıtınızın yeterince iyi olduğunu düşünürse, sonuç sayfasında güvenilir bir kaynak olarak görünürsünüz.

3. İnsanları konuşturun

İçeriğiniz yeterince orijinalse, insanlar bunun hakkında konuşmaya başlayacak ve umarız, kelimeyi çıkarabilecek diğer yetkili markalar tarafından tanınacaksınız.

İdeal olarak, birkaç gazeteci markanıza rastlar ve üzerine bir yazı yazacak kadar ilginç bulur. Bunun olduğunu fark etmezseniz, yazarlara kendiniz gidin. Markanız hakkında yazılı olarak insanlara ulaşmak ve ilgilerini çekmek için Halkla İlişkiler departmanınızdan birini dahil edin.

Sizin hakkınızda ne kadar çok insan konuşursa, itibarınız o kadar büyük olur ve daha büyük bir itibarla birlikte güven gelir.

4. Markanızı tanıtın

Markanızı mümkün olan her platformda satın. Google artık insanların ürün ve hizmet bulması için tek kaynak değil. Ürünlerinizi çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtın ve Pinterest‘i unutmayın!

5. Güncel tutun

Markanızı bir kez hayata geçirdikten sonra, arkanıza yaslanıp rahatlamak olmaz.

Daha yeni başlıyorsun! Materyalinizi günlük, haftalık ve aylık olarak güncellediğinizden emin olun. Günümüzde trendler eskisi kadar uzun sürmüyor.

Markanızın otoritesini korumak için, müşterinizin taleplerine ayak uydurmanız gerekecek.