Kripto Para Birimleri: Dijital Para Birimi Sistemlerinin Arkasında Neler Gizleniyor?

Kripto para birimleri başlangıcı, 2008 yılında, bir kişi veya bir grup insan tarafından kurulmuştur. Bunlar, Satoshi Nakamoto takma adı altında Bitcoin için teknik inceleme yayınladı. Böylece kripto para birimlerinin önünü açtı. Bugüne kadar, bu takma adın ve dolayısıyla bu devrim niteliğindeki dijital ödeme aracı fikrinin arkasında kimin olduğu belli değil. Bu dijital ödeme sistemlerinin 2.000’den fazla farklı tedarikçisi olmasına rağmen, çoğu kişi için kripto para biriminin tam olarak ne olduğu hala net değil.

Kripto para birimi nedir?

Bir kripto para birimi, blok zinciri teknolojisine, hash fonksiyonları ve dijital imzalar gibi kriptografik prosedürlere dayanan dijital bir ödeme aracıdır. Klasik para birimlerinden farklıdır. Tüm ödeme birimleri yalnızca dijital olduğundan, kripto para birimleri madeni para veya banknot içermez. Genellikle asimetrik olarak şifrelenmiş para birimleri, tüm sistem genelinde toplu olarak oluşturulur .  Bir kripto para birimi başlatıldığında, belirli sayıda birim sağlanır. Birim üretme süreci için “madencilik” kavramı yaygınlaştı. Ve bu, neden sık sık “kripto para madenciliği” duyduğumuzu açıklıyor.

Çoğu kripto sistem, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Ve yalnızca yeni para birimlerinin oluşturulması değil, aynı zamanda bireysel işlemler de tipik olarak, birden fazla katılımcının onları kontrol ettiği ve ilgili sistemde imzaladığı toplu bir modda gerçekleştirilir. İletişim genellikle tüm bilgisayarların aynı haklara sahip olduğu bir eşler arası ağ aracılığıyla gerçekleşir .

Merkez bankası parasının aksine, klasik kripto para birimlerinin “Tek Başarısızlık Noktası” yoktur. Bu nedenle, ağ üzerinde işlevselliği veya eylemi para birimi sistemini tehlikeye atabilecek veya hükmedebilecek tek bir örneği yoktur. İstisna olarak, birim üretiminin büyük bir bölümünü talep eden, kendi kurallarına göre dağıtan ve özel şirketler tarafından yönetilen Ripple gibi kripto para birimleri vardır.

Kripto para biriminin temel özellikleri

20 Ağustos 2018’deki Bolivar Fuerte hiperenflasyonunun ardından Venezuela, yalnızca yeni Bolivar Soberano para birimini tanıtmakla kalmadı, aynı zamanda onu Petro kripto sistemine bağladı . Venezüella hükümeti “ilk devlet kripto para biriminden” söz etse bile, Petro, tam olarak devlet düzenlemesi nedeniyle, sistemin ademi merkeziyetçiliği veya tüm katılımcılar arasında hakların eşitliği gibi bir para biriminin belirleyici özelliklerinden yoksundur. Benzer şekilde tartışmalı olan, Ripple gibi yönetilen sistemlerdir.

Bir kripto para biriminin üç temel bileşenine daha kesin olarak bakıldığında , özel şirketler ve devlet tarafından yönetilen sistemlerin “kripto” yönünü karşıladığı, ancak klasik Bitcoin ilkesiyle pek bir ilgisi olmadığı açıktır.

Şifreleme

Kriptografi sadece isim vermekle kalmaz. Aynı zamanda kripto para birimlerinin güvenliği için de belirleyici bir disiplindir. “Kriptografi” kavramının arkasında, verilerin ve bilgilerin şifrelenmesi ve genel olarak korunması ile ilgilenen bilim yatmaktadır. Her ikisi de, temelde merkezi ve düzenleyici bir kurum olmadan çalışması gereken, nakitsiz, tamamen dijital bir ödeme sistemi için vazgeçilmezdir. Kripto para birimlerinde esas olarak iki kriptografik prosedür kullanılır:

  • hash fonksiyonları
  • dijital imzalar

Hash işlevleri, veri bütünlüğünü doğrulamak ve katılımcı hesap adreslerini ve işlemlerini kodlamak için bulmacanın temel parçasıdır . Ayrıca, blockchain ve blok madenciliğinin temelini oluştururlar. Dijital imzalar , şifrelenmiş bilgilerin durumunu ifşa etmeden kanıtlamanıza olanak tanır . Bu olanak, e-postaların içeriğini korumak için de kullanılır . Kripto para birimlerinde bu teknoloji, işlemleri imzalamak ve bir işlemin onayını ağa iletmek için idealdir .

blok zinciri

Blok zinciri ya da ingilizce anlamı ile Blockchain’in tanımı artık iyi bilinmektedir. Verilerin tek bir bilgisayarda değildir. İnternet üzerinden birbirine bağlı birden fazla makinede depolanır. Ve bir tür işlem günlüğüdür. Bağlantı, işlemleri depolayan veri bloklarından oluşan “zincir” ile arayüz oluşturmaya izin verir. Ve bu özel bir uygulama aracılığıyla yapılır. Bir blok içinde konsolide edilmek için, her veri ve ardından “zincir”e eklenmeden önce her blok bir doğrulama sürecine tabi tutulur.

Bireysel blokların kaydı, zaman içinde doğrulanabilir. Çoğunlukla açık ve kalıcı bir kayıt sonuçları elde etmek için boşluksuz ve kronolojik sırayla gerçekleşir. Yönetim, yeni işlemleri doğrulamak için tanımlanmış bir protokolü izleyen çekirdek eşler arası ağ katılımcılarına bağlıdır. Sonuç olarak, gerçekleşen işlemleri görüntülemek için merkezi bir örneği gereksiz kılan blok zincirinin ayrılmaz bir kopyasını otomatik olarak indirir.

Blok zinciri tabanlı bir veri kaydı, diğer üyelerin onayı olmadan düzenlenemez.

Blok madenciliği

Kripto para birimlerinin üçüncü önemli sütunu, sözde blok madenciliğidir. Bu, blok zincirindeki bloklar şeklinde kriptosisteme yeni işlemler eklemek için gereken işlemdir . Madencilik, matematiksel soruları çözebilen özel bir yazılım ve dolayısıyla tabandaki hash fonksiyonlarını gerektirir. Tüm ağ katılımcıları, yeni bir işlem bloğunu doğrulamak için çalışır. Ortaya konan ilgili matematiksel problemin çözümünü bulmak için uğraşır. Bir blok başarıyla çıkarılır ya da hash fonksiyonunun sonucu garanti edilirse, tüm katılımcılar çözümün doğru olduğunu doğrulayabilir.

Bununla birlikte, başarılı madencilik sürecinin ödülü, yalnızca bilgisayarı bilmeceyi ilk çözen madenciye verilir. Tipik olarak, bu tür bir blok ödülü (bu tür ödül olarak adlandırılır), tanımlanmış bir para birimi toplamını ve yeni eklenen blokla ilişkili tüm işlem maliyetlerini içerir.

Kripto para ödemesi tam olarak nasıl çalışır?

Bir kripto para biriminin birimleri, TL gibi merkez bankası para birimlerine dönüştürülebilen belirli bir değere sahipse, ödeme aracı olarak kullanımı için ön koşul sağlanır. Satıcının ödeme aracı olarak ilgili kripto para birimini de kabul etmesi gerekir. Ödemeyi gerçekleştirmek için bir genel ve bir özel anahtardan oluşan bir anahtar çifti gerekir .

Açık anahtar herkes tarafından görülebilir. Ve banka hesap numarası ile aynı işleve sahiptir: kullanıcının ilgili kripto para birimiyle ödeme başlattığı başlangıç ​​adresi olarak hizmet eder. Özel anahtar işlemi doğrulamak için kullanılan bir şifre ile karşılaştırılır. İşlemi başlatmak için kullanılan anahtarı yalnızca ilgili kripto para biriminin sahibi görür. Son olarak, cüzdan , kripto para birimindeki sanal cüzdan olarak adlandırıldığı gibi, genellikle otomatiktir. Kullanıcıların ödeme yaparken yalnızca toplamı ve alacaklının genel anahtarı olan hedef adresini girmeleri gerekir .

Hangi kripto para birimleri var?

Dünya genelinde 2.000’den fazla farklı kripto para birimi vardır.

One thought on “Kripto Para Birimleri: Dijital Para Birimi Sistemlerinin Arkasında Neler Gizleniyor?

Yorumlar kapatıldı.