Kara mantar hastalığı nedir?

Kara mantar hastalığı Hindistanda… Peki Kara mantar hastalığı nedir?

Hindistan şu anda dünyadaki en kötü koronavirüs salgınıyla boğuşuyor, günlük toplam vakaalar hala yüzbinlerce ve 26 milyondan fazla doğrulanmış vaka var

Ancak aynı zamanda, ülkenin doktorları mukormikoz adı verilen ve “kara mantar” olarak da bilinen nadir bir enfeksiyondan giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Hindistan’da hükümet, 29 eyalette ‘kara mantar’ salgını ilan etmeleri çağrısında bulundu. Covid-19 salgını ile tetiklenen ve “kara mantar” olarak bilinen “mukormikoz” nedeniyle 219 kişi yaşamını yitirdi. Ülke genelinde hastaların yaklaşık yüzde 60’ı gözlerinden biri veya her ikisini kaybetti. Peki, Kara mantar hastalığı(mukormikoz) nedir, belirtileri nelerdir? Hindistan siyah mantar hastalığı ile ilgili bilgiler..

Kara mantar Hastalığı nedir?

Kara mantar hastalığı nedir? Siyah Mantar Hastalığı olarak da bilinen hastalık, Genellikle toprakta bulunan mukormisetler adı verilen küflere maruz kalmanın neden olduğu bir mantar enfeksiyonudur. Bir kez tutulduktan sonra, enfeksiyon solunum yolu yoluyla yayılır ve yüz yapılarını aşındırmaya başlar.

Kara mantar hastalığı

“Siyah ya da kara mantar” olarak bilinir çünkü hastalar siyaha dönüşen kabarcıklar veya ülserler geliştirebilir. Mukormikoz adı verilen mantar hastalığı% 50 ölüm oranına sahiptir.

Hastaları başlangıçta burundan etkiler,

ancak daha sonra mantar beyne yayılabilir

ve genellikle sadece gözü veya kafatası ve çenenin bir kısmını çıkararak büyük bir ameliyatla tedavi olunur.

Genellikle nadir görülen bir hastalıktır, ancak Hindistan’da şu anda 7.200’den fazla kişinin mukormikoz olduğu bildirildi ve 219 kişi hayatını kaybetti.

Çoğunlukla ciddi Covid-19 vakaları olan hastalarda olmak üzere siyah mantar enfeksiyonlarındaki artış, koronavirüsün tedavisinde steroidlerin aşırı kullanımıyla ilişkilendirilmiştir ve bu, uzun bir süre boyunca alındığında bağışıklık sistemini akut bir şekilde tehlikeye atabilir. Hindistan’daki yüksek diyabet insidansı da suçlanıyor, yüksek kan şekeri seviyeleri duyarlılıkla bağlantılıdır. Hindistan, dünyadaki en yüksek ikinci diyabet oranına sahiptir.

Kara Mantar Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kara Mantar Hastalığına genellikle,

insanlar tarafından havadan solunan toprakta ve organik maddede bulunan mantar sporları neden olur.

Küf vücuda girer ve daha sonra burun ve göz çukurlarının etrafında ortaya çıkar, burnun kararmasına neden olur ve durmazsa ölümcül bir şekilde beyne hareket eder.

bağışıklığı zayıf olanlarda hızla yayılabilir.

Belirtiler nelerdir?

Enfeksiyonun nerede büyüdüğüne bağlıdır, ancak ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri semptomların şunları içerdiğini söylüyor :

  • Tek taraflı yüzde şişlik
  • Baş ağrısı
  • Burun veya sinüs tıkanıklığı
  • Burun köprüsünde veya ağzın üst iç kısmında hızla daha şiddetli hale gelen siyah lezyonlar
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Sindirim sistemi kanaması