İklim Değişikliği Nedir ? Ve Sebepleri Nelerdir ?

İklim Değişikliği Nedir? Ve Sebepleri Nelerdir?

İklim Değişikliği Nedir ? Ve Sebepleri Nelerdir? İklim değişikliği, bir bölgedeki sıcaklık ve yağış gibi ortalama koşullarda uzun bir süre boyunca meydana gelen bir değişikliği tanımlar. Örneğin, 20.000 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu buzullarla kaplıydı. Bugün Amerika Birleşik Devletleri daha sıcak bir iklime ve daha az buzullara sahip.

Küresel iklim değişikliği, tüm Dünya üzerindeki ortalama uzun vadeli değişiklikleri ifade eder. Bunlar, ısınma sıcaklıkları ve yağıştaki değişikliklerin yanı sıra Dünya’nın ısınmasının aşağıdaki gibi etkilerini içerir:

  • Yükselen deniz seviyeleri
  • Küçülen dağ buzulları
  • Grönland, Antarktika ve Kuzey Kutbu’nda buz normalden daha hızlı eriyor
  • Çiçek ve bitki çiçeklenme zamanlarındaki değişiklikler.

Dünyanın iklimi sürekli değişiyor. Ancak, bilim adamları son zamanlarda olağandışı değişiklikler gözlemlediler. Örneğin, Dünya’nın ortalama sıcaklığı, son 150 yılda beklenenden çok daha hızlı artıyor.

Dünyanın İklimi Şu Anda Ne Kadar Değişiyor?

Dünyanın bazı kısımları diğerlerinden daha hızlı ısınıyor. Ancak ortalama olarak, Dünya yüzeyine yakın küresel hava sıcaklıkları son 100 yılda yaklaşık 2 derece Fahrenhayt arttı. Aslında bu son beş yıl, yüzyılların en sıcak beş yılı oldu.

Bilim adamları da dahil olmak üzere birçok insan bu ısınmadan endişe duyuyor. Dünya’nın iklimi ısınmaya devam ettikçe, kasırga gibi fırtınalar sırasında yağış yoğunluğunun ve miktarının artması bekleniyor. İklimin ısınmasıyla birlikte kuraklık ve sıcak hava dalgalarının da daha yoğun hale gelmesi bekleniyor.

Tüm Dünya’nın sıcaklığı bir veya iki derece değiştiğinde, bu değişimin Dünya’daki bitki ve hayvanların sağlığı üzerinde de büyük etkileri olabilir.

iklim değişikliği nedir?

İklim Değişikliği Sebepleri Nelerdir?

Dünya’nın iklimine katkıda bulunan birçok faktör var.  Ancak bilim adamları, insan faaliyetleri nedeniyle Dünya’nın son 50 ila 100 yıl içinde ısındığı konusunda hemfikir.

Dünya atmosferindeki belirli gazlar, ısının kaçmasını engeller. Buna sera etkisi denir . Bu gazlar, bir seradaki camın bitkileri sıcak tutması gibi Dünya’yı sıcak tutar.

Fabrikalara, arabalara ve otobüslere yakıt yakmak gibi insan faaliyetleri, doğal serayı değiştiriyor. Bu değişiklikler, atmosferin eskisinden daha fazla ısı tutmasına neden olarak daha sıcak bir Dünya’ya yol açıyor.