Ekstra 1000 Adım Yürümek Ömrünüzü Uzatabilir

Ekstra 1000 Adım Yürümek Ömrünüzü Uzatabilir !

Yürüyüş yapmak, Ekstra 1000 Adım Yürümek Ömrünüzü Uzatabilir!

  • Yeni araştırmalar, her gün daha fazla adım atmanın daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini buldu.
  • Sağlığınızı iyileştirmek için her gün uzun yürüyüşler yapmanız gerekmez.
  • Daha fazla günlük adımlar, daha iyi kalp sağlığı, iyileştirilmiş uyku kalitesi ve daha olumlu zihinsel sağlık gibi bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir.

Yeni araştırmalar, her gün daha fazla adım atmanın daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğini buldu.

Her gün daha fazla adım atan kişilerin, daha az aktif olanlara göre önemli ölçüde daha düşük ölüm riskine sahip olduğu söyleniyor.

Kesintisiz seanslar halinde yürüyen ve kısa hamlelerle yürüyen insanlar arasında sağlık yararları tutarlıydı.

Önceki kanıtlar, yürüyüşün kardiyovasküler gelişmeler, daha iyi uyku kalitesi ve iyileştirilmiş zihinsel sağlık gibi bir dizi olumlu sağlık etkisine sahip olduğunu bulmuştur.

Sağlığınızı iyileştirmek için her gün uzun yürüyüşler yapmanız gerekmez. Günlük aktivitelerle adım atarak sıkmak aynı sağlık yararlarına sahiptir.

“Yürümek, ılımlı egzersizin en kolay ve en ucuz şeklidir. Destekleyici ayakkabıların yanı sıra, herhangi bir özel ekipman gerektirmez ve avantajlardan yararlanmak için kendinizi yeterince zorlamanız gerekmediğinden, özel kıyafetlere bile ihtiyacınız yoktur.

Yürümek Ölüm Riskini Azaltıyor !

Araştırmacılar, 2015-2021 yılları arasında bellerinde adım sayacı takan 60 yaş ve üstü 16.732 kadını değerlendirdi.

Her katılımcının adımları iki gruba ayrıldı: en az 10 dakika süren uzun yürüyüşler ve merdivenden çıkma veya arabaya yürüme gibi kısa yürüme planları oldu.

Araştırmacılar, 2019 yılına kadar ortalama 6 yıl boyunca katılımcıları takip etti.

Günde en az 2.000 adım atanlar arasında ölümde yüzde 32’lik bir azalma tespit ettiler.

1000 adımlık her artış, ölümde yüzde 28’lik bir düşüşle ilişkilendirildi.

yaklaşık 4.500 basamak yükselen sağlık yararları, kısa aralıklarla yürüyenlerle daha uzun, kesintisiz yürüyüşler yapanlar arasında benzerdi

Yürümek Sağlığımızı Nasıl Etkiler ?

California, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Kalp ve Damar Enstitüsü’nde kardiyolog ve noninvaziv kardiyoloji tıbbi direktörü olan Dr. Jennifer Wong’a göre , düzenli fiziksel aktivite, diyabet ve yüksek tansiyon riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Yürümek ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Hatta adımlarda küçük artışlar kardiyovasküler sağlık üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Kısa vadede, daha fazla yürüyen insanlar vücut kompozisyonunu ve zindeliğini geliştirir. Uzun vadede, daha günlük adımlar koroner kalp hastalığı, kardiyak olaylar ve ölüm riskini azaltabilir.

Yürüme gibi fiziksel aktiviteler de kas gücünü artırabilir ve düşme ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

Yürümek mükemmel bir vücut egzersizidir.

Yürüyüş sırasında hızınızı değiştirmenin daha fazla sağlık yararı sağlayabilir.

Örneğin, 30 saniyelik aralıklarla daha hızlı bir tempoda yürüyüş yapmak ve 30 saniye daha yavaş tempoda yürüyüş yapmak kalp atış hızınızı artırabilir, bu daha fazla kalori yakmanıza ve kardiyovasküler sağlığı artırmanıza yardımcı olur.

Kanıtlar, her gün daha fazla yürümenin uyku kalitesini artırabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, fiziksel olarak aktif olan kişilerin, olmayanlara göre daha iyi bir zihinsel sağlığa sahip olduklarını sürekli olarak bulmuştur Diğer araştırmalar , yavaş da olsa yürümenin depresyon belirtilerini azalttığını ve yaşlı yetişkinler arasında olumlu duyguları artırdığını bulmuştur.

Yürümek kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye,

enerji seviyelerini artırmaya,

uyku kalitesini iyileştirmeye,

ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve

zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabilir.