Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Nedir ve Nasıl Doğru Yapılır?

Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Nedir ve Nasıl Doğru Yapılır?

Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Nedir ve Nasıl Doğru Yapılır? SEM, giderek daha rekabetçi bir pazarda işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Milyonlarca işletmenin hepsi aynı göz için yarışırken, çevrimiçi reklam vermek hiç bu kadar önemli olmamıştı ve arama motoru pazarlaması, ürünlerinizi tanıtmanın ve işinizi büyütmenin en etkili yoludur.

Bu kılavuzda, arama motoru pazarlamacılığının temellerine genel bir bakışın yanı sıra, arama motoru pazarlamacılığını doğru yapmak için bazı ipuçları ve stratejiler öğreneceksiniz.

Arama Motoru Pazarlamacılığı nedir?

Arama motoru pazarlaması, bir işletmenin arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde ) görünen ücretli reklamları kullanarak pazarlama uygulamasıdır . Reklam verenler, Google gibi hizmet kullanıcılarının belirli ürün veya hizmetleri ararken girebilecekleri anahtar kelimeler için teklif verir ve bu, reklam verene reklamlarının bu arama sorgularının sonuçlarının yanında görünme fırsatı verir.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimiyle bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır; ürün listeleme reklamları (Alışveriş reklamları olarak da bilinir) gibi diğerleri, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerine olanak tanıyan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, reklam verenlere reklamlarını satın almaya hazır oldukları anda satın almaya hazır motive olmuş müşterilerin önüne koyma fırsatı sunmasıdır . Başka hiçbir reklam mecrası bunu yapamaz, bu nedenle arama motoru pazarlaması çok etkilidir ve işinizi büyütmek için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur.

SEM ve SEO

SEM ve SEO Karşılaştırması: Fark nedir?

Genel olarak, “arama motoru pazarlamacılığı”, işletmelerin reklamlarını arama sonuçlarında göstermek için Google’a ödeme yaptığı bir sistem olan ücretli arama pazarlamacılığı anlamına gelir.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO farklıdır çünkü işletmeler Google’a trafik ve tıklamalar için ödeme yapmazlar; bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir yer kazanırlar.

Hem SEO hem de SEM, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temel parçaları olmalıdır. SEO, dönüşüm hunisinin en üstünde her zaman yeşil trafik çekmenin güçlü bir yoludur, arama motoru reklamları ise dönüşüm hunisinin altındaki dönüşümleri artırmanın oldukça uygun maliyetli bir yoludur.

Arama Motoru Pazarlamasının Temeli

Anahtar kelimeler, arama motoru pazarlamacılığının temelidir . Kullanıcılar aradıklarını bulmak için arama motorlarına anahtar kelimeler ( arama sorgularının bir parçası olarak) girdikçe, bir reklam stratejisi olarak anahtar kelimelerin arama motoru pazarlamasının temelini oluşturması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

SEM Anahtar Kelime Araştırması

Arama motoru pazarlama kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, anahtar kelime yönetimi stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı araştırma yapmanız gerekir .

Öncelikle, işletmenizle alakalı olan ve potansiyel müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ararken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. Bunu başarmanın bir yolu,

İşletmeniz veya hizmetinizle alakalı bir anahtar kelime girin ve çeşitli arama motoru pazarlama kampanyalarının temelini oluşturabilecek ilgili anahtar kelime önerisi fikirlerini görün.

Kapsamlı anahtar kelime araştırması, teklif vermeniz gereken anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, negatif anahtar kelimeleri – kampanyalarınızdan hariç tutmanız gereken arama terimlerini belirlemenize de yardımcı olabilir . Negatif anahtar kelimeler , olumsuz çağrışımları olan terimler değil, dönüşümle sonuçlanma olasılığı yüksek olmayan alakasız terimlerdir. Örneğin, dondurma satıyorsanız, dondurma tarifleri arayan kullanıcıların ürününüz için pazarda olma olasılığı düşük olduğundan “dondurma tarifleri” anahtar kelimesini hariç tutmak isteyebilirsiniz.

Bu kavram, arama amacı veya olası bir müşterinin belirli bir terimi aradıktan sonra bir satın alma işlemini veya istenen başka bir işlemi tamamlama olasılığı olarak bilinir . Bazı anahtar kelimelerin yüksek ticari amacı olduğu veya arama yapanın bir şey satın almak istediğine dair güçlü bir göstergesi olduğu kabul edilir.