Arama motoru optimizasyonu neden önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu neden önemlidir? SEO’nun arama sonuçlarında rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, başka birçok faydası vardır. Çevrimiçi işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olmak için hayati bir rol oynar, özellikle de sürekli bir potansiyel müşteri akışı ve nakit akışı söz konusu olduğunda.

Arama motoru optimizasyonu neden önemlidir? İşte işletmeniz için arama motoru optimizasyonunun dört önemli avantajı:

Arama görünürlüğünü artırma

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralamanız arttıkça, çevrimiçi görünürlüğünüz artar. Hedef kitleniz markanızı görür, web sitenize aşina olur, içeriğinizi daha sık okur ve paylaşır.

Artan web trafiği

Arama motoru görünürlüğünüz arttıkça, özellikle alakalı, kullanışlı ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturduğunuzda web trafiğiniz de artacaktır.

SEO yaparken elde etmek istediğiniz trafik özelliklerini tanımlayalım:

Organik trafik (reklamcılık yerine, ödemek zorunda olmadığınız trafik)

Arama motorlarında yüksek reklam maliyetleri için ödeme yapmak istemiyorsanız, gidilecek tek yol SEO’dur.

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı kadar hızlı ve kolay olmayabilir, ancak SEO uzun vadede ücretli reklamlardan daha fazla temettü öder.

Bunun nedeni, tanıtılan içerik parçalarının yalnızca onlar için ödeme yaptığınız sürece dayanabilmesidir. Öte yandan, yüksek düzeyde optimize edilmiş web sayfaları, tek bir kuruş harcamadan yıllarca sürecek.

trafik hacmi

Bu, temelde web sitesi trafiğinde bir artıştır – arama motorlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, sunduğunuz şeyi görmek için web sayfalarınıza tıklamakla o kadar çok kişi ilgilenecektir. Bu, bir ürün veya hizmet veya sadece bir bilgi parçası için olabilir.

trafik kalitesi

Bu, web sitenizde aldığınız potansiyel müşteri veya ziyaretçi türünü ifade eder. Çok fazla organik trafiğe sahip olmak her zaman daha yüksek satış şansı anlamına gelmez. Herkesi hedef almak zorunda olmadığınızı unutmayın. Hedef kitleniz, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle gerçekten ilgilenmelidir.

Örneğin, akıllı kameralar için bir e-ticaret mağazanız olduğunu varsayalım. “Kamera” için geniş anahtar kelimesinde sıralama yapmaya çalışmak size çok fazla trafik getirir. Ancak daha az dönüşüm de getirebilir. Bunun nedeni, gerçekten güvenlik kameraları satarken çoğu insanın web sitenize akıllı aksiyon kameraları aramak için gelmesidir.

Artan dönüşümler veya satışlar

Web sitenizi kurarken, daha yüksek arama motoru sıralamaları ve daha fazla organik trafik elde etmek tek ana önceliğiniz olmamalıdır. Günün sonunda, işinizi devam ettiren şey nakit akışıdır.

Bu nedenle, web siteniz için SEO yaptığınızda, web sitenizin sıralamasında, trafiğinde veya olası satışlarında ve ayrıca dönüşümlerde veya satışlarda kademeli bir artış gördüğünüzde başarılı olduğunuzu bileceksiniz.

SEO YG’nizi nasıl hesaplarsınız?

SEO hizmetleri olan bir ajans tutmaya karar verdiğinizde yatırım getirinizi bilmenin bir formülü vardır.

İşte basit formül:

(Kar – Yatırım) / Yatırım x 100 = ROI

Diyelim ki 10.000$’lık üç aylık SEO yatırımınızdan faydalandınız. YG’nizi nasıl hesaplayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

(50.000$ – 10.000$) / 10.000$ x 100 = %400

Harika bir SEO ekibi ile SEO’dan %400 yatırım getirisi mümkündür.

SEO nasıl çalışır? ile ilgili yazımız için Tıklayın!